Taiwan Semiconductor (BZT52C22)
PartNo:
BZT52C22
Description:
Zener Diodes 22 Volt 410mW 5%
Details
Vz - Zener Voltage:
22 V
Voltage Tolerance:
0.05
Voltage Temperature Coefficient:
18.2 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
45 nA
Zz - Zener Impedance:
55 Ohms