 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C22)
Taiwan Semiconductor BZT52C22
PartNo:
BZT52C22
Request Qty:
Description: Zener Diodes 22 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:22 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:18.2 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:45 nA
Zz - Zener Impedance:55 Ohms