 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C24)
Taiwan Semiconductor BZT52C24
PartNo:
BZT52C24
Request Qty:
Description: Zener Diodes 24 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:24 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:20.2 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:45 nA
Zz - Zener Impedance:70 Ohms