 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZT52C2V4-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C2V4-TP
PartNo:
BZT52C2V4-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 2995
Request Qty:
Description: Zener Diodes 500mW 2.4V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:2.4 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:- 1.75 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:50 uA
Zz - Zener Impedance:100 Ohms