Taiwan Semiconductor (BZT52C2V4)
PartNo:
BZT52C2V4
Description:
Zener Diodes 2.4 Volt 410mW 5%
Details
Vz - Zener Voltage:
2.4 V
Voltage Tolerance:
0.08
Voltage Temperature Coefficient:
- 1.75 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
45 uA
Zz - Zener Impedance:
100 Ohms