 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C2V7)
Taiwan Semiconductor BZT52C2V7
PartNo:
BZT52C2V7
Request Qty:
Description: Zener Diodes 2.7 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:2.7 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:- 1.75 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:18 uA
Zz - Zener Impedance:100 Ohms