 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C36)
Taiwan Semiconductor BZT52C36
PartNo:
BZT52C36
Request Qty:
Description: Zener Diodes 36 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:36 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:33.9 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:45 nA
Zz - Zener Impedance:90 Ohms