Micro Commercial Components (MCC) (BZT52C39LP-TP)
PartNo:
BZT52C39LP-TP
Manufacturers:
Micro Commercial Components (MCC)
Description:
Zener Diodes 250mW 2mA, 39V
Details
Vz - Zener Voltage:
39 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
49.8 mV/C
Zener Current:
5 mA
Pd - Power Dissipation:
250 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
100 nA
Zz - Zener Impedance:
130 Ohms