Taiwan Semiconductor (BZT52C3V6)
PartNo:
BZT52C3V6
Manufacturers:
Taiwan Semiconductor
Description:
Zener Diodes 3.6 Volt 410mW 5%
Details
Vz - Zener Voltage:
3.6 V
Voltage Temperature Coefficient:
- 1.75 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
4.5 uA
Zz - Zener Impedance:
90 Ohms