 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C3V6)
Taiwan Semiconductor BZT52C3V6
PartNo:
BZT52C3V6
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 3.6 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:3.6 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:- 1.75 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:4.5 uA
Zz - Zener Impedance:90 Ohms