 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C43)
Taiwan Semiconductor BZT52C43
PartNo:
BZT52C43
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 43 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:43 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:11 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:45 nA
Zz - Zener Impedance:100 Ohms