 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZT52C4V7-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C4V7-TP
PartNo:
BZT52C4V7-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 2760
Request Qty:
Description: Zener Diodes 500mW 4.7V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:4.7 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:- 1.65 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:3 uA
Zz - Zener Impedance:80 Ohms