 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C4V7)
Taiwan Semiconductor BZT52C4V7
PartNo:
BZT52C4V7
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 4.7 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:4.7 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:- 1.65 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2.7 uA
Zz - Zener Impedance:80 Ohms