 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C56)
Taiwan Semiconductor BZT52C56
PartNo:
BZT52C56
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 56 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:56 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:45 nA
Zz - Zener Impedance:200 Ohms