 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Diodes Incorporated  (BZT52C5V1-7-F)
Diodes Incorporated BZT52C5V1-7-F
PartNo:
BZT52C5V1-7-F
Manufacturers: Diodes Incorporated
Qty: 101223
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.1V 500mW
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:- 0.75 mV/C
Zener Current:5 mA
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:60 Ohms