 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZT52C5V1-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C5V1-TP
PartNo:
BZT52C5V1-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 6419
Request Qty:
Description: Zener Diodes 500mW 5.1V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:- 0.75 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:60 Ohms