Micro Commercial Components (MCC) (BZT52C5V1LP-TP)
PartNo:
BZT52C5V1LP-TP
Manufacturers:
Micro Commercial Components (MCC)
Description:
Zener Diodes 250mW 5mA, 5.1V
Details
Vz - Zener Voltage:
5.1 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
1.2 mV/C
Zener Current:
5 mA
Pd - Power Dissipation:
250 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
2 uA
Zz - Zener Impedance:
60 Ohms