Micro Commercial Components (MCC) BZT52C5V1LP-TP
PartNo:
BZT52C5V1LP-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 4840
Request Qty:
Description: Zener Diodes 250mW 5mA, 5.1V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:1.2 mV/C
Zener Current:5 mA
Pd - Power Dissipation:250 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:60 Ohms