 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZT52C5V1S-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C5V1S-TP
PartNo:
BZT52C5V1S-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 4942
Request Qty:
Description: Zener Diodes 200mW 5.1V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:- 0.75 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:200 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:60 Ohms