 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZT52C5V6-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C5V6-TP
PartNo:
BZT52C5V6-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 9426
Request Qty:
Description: Zener Diodes 500mW 5.6V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.6 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:0.25 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:1 uA
Zz - Zener Impedance:40 Ohms