 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C5V6)
Taiwan Semiconductor BZT52C5V6
PartNo:
BZT52C5V6
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 35559
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.6 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.6 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:0.25 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:900 nA
Zz - Zener Impedance:40 Ohms