 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C5V6S)
Taiwan Semiconductor BZT52C5V6S
PartNo:
BZT52C5V6S
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.6 Volt 200mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.6 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:200 mW
Maximum Reverse Leakage Current:1 uA
Zz - Zener Impedance:40 Ohms