Taiwan Semiconductor (BZT52C6V2)
PartNo:
BZT52C6V2
Manufacturers:
Taiwan Semiconductor
Description:
Zener Diodes 6.2 Volt 410mW 5%
Details
Vz - Zener Voltage:
6.2 V
Voltage Tolerance:
0.05
Voltage Temperature Coefficient:
2.05 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
2.7 uA
Zz - Zener Impedance:
10 Ohms