 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C6V8)
Taiwan Semiconductor BZT52C6V8
PartNo:
BZT52C6V8
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 6.8 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:6.8 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:2.85 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:1.8 uA
Zz - Zener Impedance:15 Ohms