 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZT52C6V8T-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZT52C6V8T-TP
PartNo:
BZT52C6V8T-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 5494
Request Qty:
Description: Zener Diodes 100mW 6.8V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:6.8 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:2.85 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:100 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:15 Ohms