 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C7V5)
Taiwan Semiconductor BZT52C7V5
PartNo:
BZT52C7V5
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 7.5 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:7.5 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:3.9 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:900 nA
Zz - Zener Impedance:15 Ohms