 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C8V2)
Taiwan Semiconductor BZT52C8V2
PartNo:
BZT52C8V2
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 8.2 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:8.2 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:4.65 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:630 nA
Zz - Zener Impedance:15 Ohms