Taiwan Semiconductor (BZT52C8V2)
PartNo:
BZT52C8V2
Description:
Zener Diodes 8.2 Volt 410mW 5%
Details
Vz - Zener Voltage:
8.2 V
Voltage Temperature Coefficient:
4.65 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
630 nA
Zz - Zener Impedance:
15 Ohms