 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT52C9V1)
Taiwan Semiconductor BZT52C9V1
PartNo:
BZT52C9V1
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 9000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 9.1 Volt 410mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:9.1 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:5.4 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:450 nA
Zz - Zener Impedance:15 Ohms