 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT55C10)
Taiwan Semiconductor BZT55C10
PartNo:
BZT55C10
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 10000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 10 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:10 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:15 Ohms