 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT55C2V7)
Taiwan Semiconductor BZT55C2V7
PartNo:
BZT55C2V7
Request Qty:
Description: Zener Diodes 2.7 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:2.7 V
Voltage Tolerance:0.07
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:10 uA
Zz - Zener Impedance:85 Ohms