Taiwan Semiconductor (BZT55C3V3)
PartNo:
BZT55C3V3
Description:
Zener Diodes 3.3 Volt 500mW 5%
Details
Vz - Zener Voltage:
3.3 V
Voltage Tolerance:
0.06
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
2 uA
Zz - Zener Impedance:
85 Ohms