 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT55C3V3)
Taiwan Semiconductor BZT55C3V3
PartNo:
BZT55C3V3
Request Qty:
Description: Zener Diodes 3.3 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:3.3 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:85 Ohms