 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZT55C4V7)
Taiwan Semiconductor BZT55C4V7
PartNo:
BZT55C4V7
Request Qty:
Description: Zener Diodes 4.7 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:4.7 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:500 nA
Zz - Zener Impedance:60 Ohms