 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZV55B12)
Taiwan Semiconductor BZV55B12
PartNo:
BZV55B12
Request Qty:
Description: Zener Diodes 11 Volt 500mW 2%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:12 V
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:20 Ohms