Taiwan Semiconductor (BZV55B16)
PartNo:
BZV55B16
Description:
Zener Diodes 16 Volt 500mW 2%
Details
Vz - Zener Voltage:
16 V
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Zz - Zener Impedance:
40 Ohms