 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZV55B16)
Taiwan Semiconductor BZV55B16
PartNo:
BZV55B16
Request Qty:
Description: Zener Diodes 16 Volt 500mW 2%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:16 V
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:40 Ohms