 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZV55B2V7)
Taiwan Semiconductor BZV55B2V7
PartNo:
BZV55B2V7
Request Qty:
Description: Zener Diodes 2.7 Volt 500mW 2%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:2.7 V
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:10 uA
Zz - Zener Impedance:85 Ohms