Taiwan Semiconductor (BZV55B51)
PartNo:
BZV55B51
Description:
Zener Diodes 51 Volt 500mW 2%
Details
Vz - Zener Voltage:
51 V
Voltage Tolerance:
0.02
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
100 nA
Zz - Zener Impedance:
125 Ohms