 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZV55C11)
Taiwan Semiconductor BZV55C11
PartNo:
BZV55C11
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 17045
Request Qty:
Description: Zener Diodes 11 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:11 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:20 Ohms