Taiwan Semiconductor (BZV55C20)
PartNo:
BZV55C20
Description:
Zener Diodes 20 Volt 500mW 5%
Details
Vz - Zener Voltage:
20 V
Voltage Tolerance:
0.06
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
100 nA
Zz - Zener Impedance:
55 Ohms