 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZV55C3V6-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZV55C3V6-TP
PartNo:
BZV55C3V6-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 1751
Request Qty:
Description: Zener Diodes 3.6V 600Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:3.6 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:5 mA
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:40 uA
Zz - Zener Impedance:85 Ohms