 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZV55C5V1-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZV55C5V1-TP
PartNo:
BZV55C5V1-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 5000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.1V 550Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:5 mA
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:35 Ohms