 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZV55C5V1)
Taiwan Semiconductor BZV55C5V1
PartNo:
BZV55C5V1
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 21216
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.1 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:35 Ohms