 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZV55C5V6-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZV55C5V6-TP
PartNo:
BZV55C5V6-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 3594
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.6V 450Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.6 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:5 mA
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:25 Ohms