 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZV55C6V2-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZV55C6V2-TP
PartNo:
BZV55C6V2-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 1490
Request Qty:
Description: Zener Diodes 6.2V 200Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:6.2 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:5 mA
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:10 Ohms