 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZV55C6V8)
Taiwan Semiconductor BZV55C6V8
PartNo:
BZV55C6V8
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 27290
Request Qty:
Description: Zener Diodes 6.8 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:6.8 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:8 Ohms