 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZV55C7V5)
Taiwan Semiconductor BZV55C7V5
PartNo:
BZV55C7V5
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 12500
Request Qty:
Description: Zener Diodes 7.5 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:7.5 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:7 Ohms