Taiwan Semiconductor (BZV55C8V2)
PartNo:
BZV55C8V2
Manufacturers:
Taiwan Semiconductor
Description:
Zener Diodes 8.2 Volt 500mW 5%
Details
Vz - Zener Voltage:
8.2 V
Voltage Tolerance:
0.06
Pd - Power Dissipation:
500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
100 nA
Zz - Zener Impedance:
7 Ohms