 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Rectron  (BZX55C16)
Rectron BZX55C16
PartNo:
BZX55C16
Manufacturers: Rectron
Qty: 30000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 500mW 5% Izt=5ma
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:16 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:0.07 %/C
Zener Current:24 mA
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:40 Ohms